مشکلات کسب و کارهای نوپا چیست؟
اسفند ۲۹, ۱۳۹۵
هزینه …. راه حل کسب و کارها
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۶
نمایش همه

مشکل کسب و کارهای نوپا چیست؟
در مقاله قبل به چند مشکل اشاره کردیم و در این مقاله میخواهیم فقط به مشکل استراتژی بپردازیم.
استراتژی چیست؟
استراتژی از یک کلمه جنگی می آید و معنی آن در جنگ به این صورت است که آرایش نیروهای شما باید بصورتی باشد که در مقابل دشمن در حالت برتری باشید.
و حالا این مفهوم وارد دنیای کسب و کار شده است و همان معنی را دارد یعنی آرایش و مدل کسب و کار شما بای بصورتی باشد که وقتی سرو کله یک رقیب قوی پیدا میشود بتوانید با او بجنگید یا او را شکست دهید. 
تجارت جنگ است پس بیاد داشته باشید استراتژی درست شما بسیار میتواند کارساز باشد و استرتژی اشتباه شما را کم کم نابود خواهد کرد.
سوالات استراتژیک
در کل بطور ساده استراتژی سه سوال از شما میپرسد که این سوالها را شما هزاران بار شنیده اید و شاید هم از خود پرسیده اید ولی میخواهیم از جنبه دیگری به این سوالها فکر کنیم
۱٫شما الان کجا هستید؟
۲٫میخواهید به کجا برسید؟
۳٫چگونه میخواهید برسید؟
شاید سوال ۱ و ۲ سوال خیلی ساده ای باشد، مثلا من الان تخصص خاصی ندارم و چیزی بلد نیستم و در ۵ سال آینده میخواهم یک مدیر حرفه ای شوم….
تا اینجا مشکلی ندارد سوال ۱ و ۲ جواب داده شد ولی…………
استراتژی و ساختار
من همیشه در هنگام مشاوره هایم به افراد میگویم که سعی کنید استراتژی را با ساختار هماهنگ کنید مثالی از رستوران زنجیره ای مک دونالد میزنم تا این مفهوم برای همه روشن شود.
استرتژی کلی مک دونالد این است که غذاها را سریع و ارزان به مشتریانش بدهد و نباید کسی معطل شود و به همین دلیل ساختار خود را بصورتی تنظیم کرده که این اتفاق بیفتد و هرچیزی در مجموعه مک دونالد وارد می شود باید همین خاصیت را داشته باشد.
یعنی اینکه مک دونالد باید دستگاههای همبرگرزنی سریع داشته باشد و کارمندانی که سریع و با نشاط باشند تا این اتفاق صورت بگیرد.
و کل توجه مک دونالد به این گروه مشتریان معطوف است یعنی مشتریانی که عجله دارند و غذای سریع و ارزان میخواهند.
پس پاسخ به سوال سوم اینگونه است که شما باید ساختار خود را برای مدیر شدن درست کنید و خود را آماده کنید تا یک مدیر حرفه ای شوید در طی ۵ سال آینده حالا به هر طریقی به دانشگاه رفتن یا کلاس ها و کتاب های مدیریتی ، کار کردن بعنوان کارآموز درکنار یک مدیر عالی رتبه و….
این یک نمونه خیلی کوچک از اهداف استراتژیک بود که خواستم ساده برای همه جا بیفتد و مطمئنا بسیاری از موارد به این سادگی نیست و به فکر بیشتر و برنامه ریزی حرفه ای تر نیاز دارد.
بر گردیم سر مثال مقاله قبل
کسب و کار یکی از دوستان که اصلا استراتژی نداشت و به این دلیل نمیتوانست رقابت کند و نبود استرتژی آفت بسیاری از کسب و کارهای نوپا است.
وقتی از این دوستم پرسیدم که استراتژی شما برای ورود به رقبا چیست؟  
اینگونه جواب داد: خب همه که از اون نمیخرن
واااااای این جواب اقتضاحه
نداشتن استراتژی باعث شده بود یک ساختار مسخره و اشتباه را بوجود بیاورد و وقتی میپرسیدم استراتژی کلی شما چیست؟
از موارد انگیزشی و دفتر آرزوهای خود صحبت میکرد و من هم با تعجب بسیار به او نگاه میکردم.
این اصلااااااااااااا استراتژی نیست
و به همین دلیل ساختار اشتباهی که چیده بود او را به ورشکستگی رسانده بود.
استراتژی را یاد بگیرید و اگر میخواهید اطلاعات بیشتری بدست آورید در قسمت از نائف رسپنا بپرسید سوال خود را مطرح کنید.
برند باشید

یک دیدگاه