محصولات تندمصرف و کندمصرف
فوریه 1, 2018
مدیریت استراتژیک برند
فوریه 28, 2018
نمایش همه

ال ریس از متخصصان بنام حوزه برندینگ ، به همراه جک تروت پدر علم جایگاه سازی که یکی از نظریات انقلابی حوزه بازاریابی و برند، هستند.

ال ریس کیست؟

آل ریس  از دانشگاه DePauw در سال ۱۹۵۰ با تحصیل در رشته های علوم انسانی فارغ التحصیل شد. و آژانس تبلیغاتی خود را در شهر نیویورک و در سال ۱۹۶۳ تاسیس کرد. این سازمان بعدها به یک شرکت استراتژی بازاریابی، با نام تروات و ریس تغییر کرد.

ال ریس از بزرگترین صاحب نظران برندسازی دنیا است که با انتشار مقالاتی در مورد جایگاه سازی برند در ژورنال تخصصی و معتبر Adage با همکاری جک تروت این علم را به صورت رسمی و عمومی مطرح نمود و به شهرت رسید.

او قبلاً با جک تروت به نویسندگی می‌پرداخت و یکی از بنیانگذاران و مدیر شرکت Ries & Ries در آتلانتا است  که با دخترش لورا ریس به صورت شریک، همکاری دارد.

وی از استراتژیست های حرفه ای برندینگ و نویسنده در این زمینه است که به عنوان یکی از معتبرترین چهره های بازاریابی و برند قرن بیست و بیست و یکم نیز دانسته می شود.

او مثل  فیلیپ کاتلر در دنیای مارکتینگ مطرح است، وی خود را از فضای آکادمیک دور کرده و بر نظریات کاربردی و تا حدی جنجالی تمرکز نموده است. ریس با مطرح کردن ایده positioning یا همان جایگاه ‌سازی تلاش کرده توجه مدیران را به این واقعیت معطوف کند که برندها نه از طریق تنوع و تکثر که از طریق متمرکز شدن بر یک حوزه خاص می‌توانند موفق شوند

ریس می‌گوید که جایگاهی که برای یک محصول اولیه موفق به ‌دست آمده است الزاماً برای محصول دوم به‌دست نخواهد آمد!

یکی از مهمترین مباحث جایگاه سازی این است که جنگ در بازار بر سر گرفتن سهم ذهنی مصرف کننده است نه در تبلیغات بیشتر یا هر چیز دیگر … اگر شما بتوانید برای محصولتان جایگاهی دز ذهن مصرف کننده ایجاد کنید شما برنده این جنگ در بازار هستید.

کتاب های او عبارت اند:                                                                                                                                

-جایگاه سازی، نبردی در ذهن                                                                  

– سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی

-۲۲ قانون تغییر ناپذیر برند

– ۲۲قانون تغییر ناپذیر بازاریابی

 

 

یک دیدگاه