تعریف برند
شهریور ۱۱, ۱۳۹۵
چرا کالاهای ایرانی برند نمیشوند؟؟!!!
شهریور ۲۰, ۱۳۹۵
نمایش همه
تناسب برند

naefbrand.com

برندها باید تناسب داشته باشند

وقتی صحبت از تناسب برند میشود یعنی چه؟ یک برند چگونه میتواند متناسب باشد؟آیا تناسب اهمیت دارد؟ و…

اخطار چهارم:

و سوالات زیادی از این قبیل که در ذهن هر صاحب کسب و کاری وجود دارد.

ابتدا بیایید برندی که متناسب است را تعریف کنیم؟ یعنی تمام اجزای کسب و کار یا برند ما با هم همخوانی داشته باشد، اگر بخواهیم ساده تر بگوییم یعنی تمام فعالیت های برند ما اعم از تبلیغات، بازاریابی ، فروش، روابط عمومی و حتی طراحی و دکوراسیون ما هم باید متناسب با برند ما باشد.

بعضی وقتها خیلی از دوستان میخواهند برای خود برندی بسازند و فکر میکنند باید از همان اول شروع به تبلیغات و بازاریابی کنند و بتوانند فروش خود را بالا ببرند.

اخطار اول: فروش زیاد نشانه برند بودن شما نیست و برندینگ با فروش تفاوت زیادی دارد.Brand-Personality-copy

اخطار دوم: شما ابتدا باید کسب و کار خود را مورد بررسی قرار دهید تا بدانید مشکل اصلی کجاست و آن را رفع کنید. اگر خودتان نمیتوانید از یک متخصص استفاده کنید تا مشکلتان را برطرف کند.

اخطار سوم:تبلیغات به تنهایی نمیتواند کار برای شما انجام دهد حتی میتواند به ضرر شما هم باشد.

اخطار چهارم:مشکل را ابتدا در خودتان پیدا کنید بعد دست به تغییرات و طراحی بزنید.

بگذارید داستانی را تعریف کنم تا از این طریق شاید بهتر بتوانید این مفاهیم را درک کنید:

یکی از دوستان من در بازار فروشگاهی داشت  که این فروشگاه تقریبا ۱۵ سال سابقه داشت که جز کسب و کارهای قدیمی آن شهر به حساب می آمد، این فروشگاه دکوراسیون خوب و جای خوبی داشت(بر یکی از خیابانهای اصلی شهر)،به مرور زمان فروش  افت کرد و کم کم این  نمیتوانست اجاره یا پول خرید اجناس را بپردازد.

دوست من خودش هم دلیل این موضوع را نمیدانست البته یک جنبه موضوع را میتوان به وضعیت بد اقتصادی در این سالهای کشورمان ربط داد ولی من خودم هم صاحب یک رستوران بودم اما وضعیتم خیلی بهتر بود. خب بعد از مدتی این دوست ما تصمیم گرفت تغییراتی را در وضعیت فروشگاه خود بوجود آورد ولی نمیدانست باید چه کاری انجام دهد ولی چون خیلی ها پیشنهاد داده بودند که تغیراتی را در وضعیت مغازه بوجو د آورد او تصمیم به این کار گرفت و ابتدا از تغییر تمام دکوراسیون مغازه زد بدون توجه به اینکه این دکوراسیون را مشتری میپسندد یا نه و بعد مدتی دیگر به طور غافلگیرانه ای دست به تغییر اسم این فروشگاه زد که یکی از دلایل شناسایی و قدمت این فروشگاه اسم آن بود و نباید عوض میشد.

من همان موقع که متوجه شدم میخواهد تغییرات بدهد به این فروشگاه سری زدم تا ببینم مشکل واقعا چیست؟ و بعد از یک بررسی فهمیدم که مشکل اصلا ربطی به دکوراسیون یا اسم این فروشگاه ندارد و مشکل چیز دیگری است که این دوست من قادر به دیدنش نیست.

پیشنهادات من به دوستم این بود که یک فروشنده خوب استخدام کند و کمی به وضعیت اجناس فروشگاه رسیدگی کند در کل فروشگاهی که جنس و فروشنده خوبی نداشته باشد شما هرچقدر هم آن را تغییر دهید  و تبلیغات کنید برعلیه شما عمل میکند و هیچگاه فروش شما را بالا نمیبرد و این تنها مشکلات این فرشگاه نبود .

مشکلات این فروشگاه را به شرح زیر مینویسم:BrandPuzzle

۱-نبود انگیزه در فروشنده

۲-فروشنده غیرحرفه ای

۳-نبود همیشگی اجناس مرغوب

۴-تبلیغات درصورتی که این موارد را ندارید یعنی خودکشی

۵-بعضی وقتها طلبکاران جلو مشتری به فروشگاه می آمدند و بحث هایی را به راه می انداختند که این کار واقعا تاثیر بدی روی مشتریان دارد.

۶-ساعتهای نامنظم کاری

۷-پاتوق دوستان صاحب فروشگاه و فروشنده

۸-سردی زیاد فروشگاه بر اثر درجه بالای کولر

و مواردی از این دست….

پیشنهادات من به دوستم به این صورت بود:

۱٫انگیزه دادن به فروشنده و آموزش و در صورت نیاز تغییر فروشنده

۲٫داشتن جنس مرغوب و با کیفیت

۳٫قطع تبلیغات و درست کردن خیلی از امور فروشگاه

۴٫تحویل دادن فروشگاه به یک فرد حرفه ای تا آن را مدیریت کند

۵٫ساعتهای منظم باز و بسته شدن و همچنین اطلاع دادن به مشتریان در ساعتهای نماز که به مسجد میرود.

۶٫جابجایی کولر یا خرید کولر کوچک تر

۷٫ قطع برداشت پول از صندوق فروشگاه و دادن بدهی ها 

و موارد دیگر…

البته لازم به ذکر است که این دوست من هیچکدام از این کارها را انچام نداد و دقیقا جلو سال نو و زمانی که همه از فروش عالی خود لذت میبردند دست به تغییر دکوراسیون زد و فروش زیادی را از دست داد و بعد از آن هم اسم این فروشگاه را تغییر داد تا شاید اوضاع بهتر شود ولی نیاز به گفتن ندارد که فروش واقعا افت کرد. و امروز که من این مقاله را مینویسم این فروشگاه با تمام اجناس فروخته شده و دقیقا چند شب قبل با صاحب جدید فروشگاه با من تماس گرفت و خواست که در بهتر کردن اوضاع به او کمک کنم.

از این داستان چه نتیجه ای میگیریم؟؟؟::the-persuasive-power-of-analogies

اینکه ما باید دید وسیعتری نسبت به کسب و کار خود داشته باشیم و الکی آن را تغییر ندهیم ابتدا باید ببینیم مشکل کجاست و سپس در جهت رفع مشکل حرکت کنیم. باید تمام اجزای یک فروشگاه متناسب باشد و تناسب های ابتدایی را انجام دهید و سپس دست به تغییرات بزرگ مانند تغییر دکوراسیون و نام بزنید. هیچکدام از اقدامات این فروشگاه متناسب با کسب و کارش نبود یعنی ابتدا میبایست حداقل کیفیت را داشته باشید و به قول معروف جنس شما جور باشد و بعد کارهای دیگر را انجام دهید ما ازاین موارد نامتناسب در کشورمان فراوان داریم.

وقتی میگوییم یک برند باید تناسب و تجانس داشته باشد یعنی اینکه تمام اجزا با هم همخوانی داشته باشد نه اینکه شما یک دکوراسیون عالی داشته باشید ولی فروشنده حرفه ای و کیفیت نداشته باشید و همچنین در کنار اینها تبلیغات را اضافه کنید… خدا به دادتان برسد چون با دست خودتان مبخواهید همه چیز را خراب کنید و اگر نمیدانید باید چه کاری انجام دهید از یک مشاور کمک بگیرید تا به شما در رفع موارد کمک کند.

یک مشکل دیگر که بصورت اساسی در کشور ما وجود دارد این است که تبلیغات یک فروشگاه هیچوقت با واقعیاتی که با آن روبرو میشوید همخوانی ندارد و این تاثیر بدی بر ذهنیت مشتری دارد وقتی صحبت از تناسب میکنیم یعنی اینکه هر جزئی از کسب و کار شما باید متناسب با جز دیگر باشد و در اینصورت است که شما میتوانید در حوزه خود یک برند شوید و در غیر اینصورت شما وارد بازی هم نشده اید.

و اگر این دوست ما بجای تغیراتی که هیچ سودی برای او نداشت تمام اجزای کسب و کار خود را درست میکرد و سپس دست به تبلیغات میزد و تاکید تبلیغات او روی نام و قدمت این فروشگاه بود احتمالا امروز به این وضعیت دچار نمیشد.

موفق باشید.

یک دیدگاه