تحلیل برندینگ ایرانخودرو و سایپا بر اساس قوانین جایگاه سازی
آذر ۷, ۱۳۹۴
شاخص هایی برای شناخت یک برند
آذر ۲۸, ۱۳۹۴
نمایش همه

برند و برندینگ چیست؟

برند و برندینگ چیست؟؟
سوال اصلی این است برند چیست؟به چه چیزی برند میگویند و یک برند باید چه ویژگی هایی دارا باشد؟؟؟
معمولا وقتی از دوستان یا افرادی که به نوعی در بازار فعال هستند و کسب و کاری برای خود دارند میپرسم،بیشتر مواقع به این جواب میرسم که برند یعنی اسم و لوگویی که شما برای کسب و کار خود انتخاب کرده اید.
اخیرا در یکی از کلاس ها که از حضار این سوال را پرسیدم این جوابها را دادند….
اسم،لوگو،هویت،تمایز،دارایی ناملموس و ….
همه اینها به نوعی جواب سوال ماهستند ولی یک تعریف خوب از برند ارائه نمیدهند.
برطبق نظریه جایگاه سازی مشتریان فقط محصولی که در ذهن شان ثبت شده را انتخاب میکنند و آن محصول را به بقیه ترجیح میدهند.پس یک تعریف ساده از برند یعنی:
(جایگاهی در ذهن و قلب مخاطب،که باعث میشود مخاطب در بین انتخابهای زیاد ما را انتخاب کند.)
پس اگر میخواهیم تبدیل به یک برند شویم ابتدا باید در ذهن مخاطبان خود جایگاهی داشته باشیم و سپس مخاطبان ما به حدی برسد که فروش بالایی داشته باشیم،در اینصورت میتوانیم بگوییم که برند هستیم،و اگر این موارد را نداشته باشیم ما فقط یک اسم شناخته شده داریم که احیانا فروش خوبی دارد و به دلایلی مثل رقابت زیاد در حوزه ی کاری و رکود بازار ما فروش خود را از دست میدهیم.
شاید خیلی ها بپرسند که خب بعضی از شرکت ها در ایران جایگاه خاصی در ذهن مشتریان ندارند و فروش بسیار بالایی دارند پس اینها چه؟؟
باید بگوییم که در بازارهای انحصاری که ما در ایران در حوزه های خودرو،نفت،بانک و….داریم اوضاع فرق میکند. زیرا در این بازارها رقابت وجود ندارد پس برندی متولد نمیشود و فروش ها از سر نیاز است،چون مردم برای تامین نیاز خود انتخابی ندارند و فقط میتوانند ناچارا از این موارد استفاده کنند. ولی مثلا در زمینه مواد غذایی ما شاهد ظهور برندهای خوب و باکیفیتی هستیم که هرکدام برای گرفتن جایگاهی در ذهن مخاطبان تبلیغات میکنند.پس برای ظهور یک برند باید بازار رقابتی باشد زیادی در بازارهای انحصاری برندی رشد نمیکند چه بسا بدتر هم میشود، که ما در زمینه خودروسازی مشاهده میکنیم که با فروش خودرو در بازار انحصاری با مشکل مواجه هستند.
برندینگ فرایند جایگاه سازی درذهن مشتریان است یعنی تمام فعالیت های شما از تبلیغات،بازاریابی،محصولات،اسم،لوگو و…. حتی رفتار کارکنان شما در برابر مشتریان را در بر میگیرد و همه این فعالیتها برای تثبیت نام شما در ذهن مشتریان است.
پس برای اینکه تبدیل به یک برند شوید باید جاهای خالی ذهن مخاطبانتان را پیدا کنید و انرا هدف قرار دهید بطور مثال اگر رقبای شما بر روی افراد پیر یا سن بالا تمرکز کرده اند شما خود را بعنوان محصولی جوان جایگاه سازی کنید یا تمایز خود را به گونه ای برجسته کنید که به ذهن مخاطبان راه پیدا کنید و محصول شمارا بعنوان یکی از انتخابهای خود قرار دهند.
وبه یاد داشته باشید که برندینگ یک پروسه بلند مدت است ونیاز به یک دید بلندمدت دارد تا موفق شود نمیتوان به این موضوع با یک دید کوتاه مدت برخورد کرد و توقع موفقیت داشت.

یک دیدگاه