پرسنال برندینگ
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۵
تناسب برند
برندهای نامتناسب
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵
نمایش همه

تعریف برند

برند چیست؟

برند چیست?

این سوال را هرگاه از افراد متفاوت میپرسم جوابهای متفاوتی دریافت میکنم. این که برند میتواند اسم یا لوگو یا حتی تمایز باشد و….
درواقع این سوال بیشتر در ذهن افرادی که صاحب کسب وکار هستند بوجود می آید که آیا ما یک برند هستیم یا نه اصلا این برند چیست؟
در اینجا میخواهم تمام تعاریف برند را بطور کامل بیان کنم.

تعاریف برندbranding-400x400

برند اسم، لوگو یا نشانه ای است که محصولات ما را متمایز از محصولات رقیب میکند یعنی با این اسم محصولات ما شناخته میشود.
برند یک هویت است که سازمان ما با آن شناخته میشود.
برند یک حس خوب است که ما نسبت به یک محصول داریم.
برند جایگاهی در ذهن مخاطبان است که باعث میشود در بین انتخابهای متفاوت محصول ما را انتخاب کنند.
برند یک دارایی ناملموس است که در بیشتر مواقع از تمام دارایی های سازمان با ارزش تر است.
برند ذهنیتی است که درباره محصول ما در ذهن افراد وجود دارد.
و تعاریف بسیاری که وجود دارد و حتی کاتلر برند را در کنار اسم و بسته بندی جای داده که تعریف درستی نیست، ولی درواقع برند تلفیقی از تمام تعاریف که بالا نوشته شده است و اگر بخواهیم یک تعریف خوب از برند داشته باشیم باید بگویم:
برند جایگاهی است در ذهن مخاطبان که با انتخاب آن حس خوبی به آنها دست میدهد و همچنین یک دارایی ناملموس و هویتی برای سازمان یا کسب و کار ماست.

تبدیل شدن به برند201606260514442cb7d-460x274

سوالی که در ذهن افراد وجود دارد این است که ما چگونه میتوانیم به یک برند تبدیل شویم یا اینکه از کجا بدانیم که محصول یا شرکت ما برند شده است؟
ابتدا باید بگویم که برندینگ کار یک شب و یک ماه و یکسال نیست، برندینگ طی سالیان متمادی شکل میگیرد و صرف داشتن یک محصول شما را برند نمیکند.
اینجا اخطاری را به دوستان بدهم و آن هم اینکه یک مغازه برند نیست. چندی پیش با یکی از دوستان در رابطه با برند صحبت میکردم و این دوست من اصرار داشت که من بگویم مغازه او یک برند است و فکر میکرد برند یعنی داشتن یک محصول که بتوان آن را ارایه کرد ولی اگر به این صورت باشد تمام دنیا میتوانند ادعای برندینگ داشته باشند، حتی این دوست من به برندهای شخصی هم اعتقاد نداشت.
در مقاله ای دیگر به انواع برندها اشاره میکنم تا دوستان بیشتر با این موضوع آشنا شوند.
برای تبدیل شدن به یک برند ما شاخص هایی داریم که در مقاله های پیشین مفصل در رابطه با این موضوع بحث کرده ام، ولی اگر بخواهیم برندینگ را با چیزی مقایسه کنیم شاید بهترین نوع این مقایسه کشاورزی باشد شما در کشاورزی زمین را شخم میزنید دانه ای را میپاشید و متعهد میشوید که از آن مراقبت کنید و اگر به این دانه رسیدگی نشود هیچوقت ثمری نمیدهد.
برندینگ هم به همین صورت است یعنی شما ابتدا کار خود را مشخص میکنید و در طول سالیان متمادی با مراقبت و رعایت نکات مهم برندینگ و رسیدگی به این برند میتوانید شاهد به ثمر نشستن یک برند خوب باشید.
برند و برندینگ یک نوع تعهد است بین شما و مشتریان، شما حتی اگر بهترین محصول دنیا را داشته باشید ولی تعهدی نسبت به آن نداشته باشید با هزینه های هنگفت هم نمیتوانید به یک برند تبدیل شوید، شاید بتوانید در بازار فروش داشته باشد ولی برند نمیشوید.
در این رابطه مقالات عصر برندینگ در این سایت را مطالعه فرمایید.
فروش داستن به معنای برند بودن نیست شاید شما به هر دلیلی فروش بالا هم داشته باشید مانند پراید ولی هیچگاه پراید وارد بازی برندینگ نشده است و هنوز بخاطر نبود رقیب و بازار انحصاری فروش بالایی دارد، در ایران بیشتر کسب و کارهایی که فروش بالایی دارند و هیچدام از موارد بازاریابی و برندینگ را رعایت نمیکنند بخاطر نبود رقیب خوب است.
برندینگ جدیدترین شیوه مدیریت کسب و کار در دنیاست و حتی عمر این علم به ۳۰ سال بیشتر نمیرسد که در مقایسه با علوم دیگر بسیار جدید است.

برند از کجا آمده

احتمالا بیشتر افراد این تعاریف را از تاریخچه برند شنیده اند که برند یعنی نشان و داغ که چندصد سال قبل مردم برای شناسایی اموالشان اسم خود را روی آنها حک میکردند ولی ما میخواهیم بدانیم برندینگ بصورت حرفه ای از کی شروع شده است؟

برای پاسخ به این سوال باید بگویم که بعد از جنگ جهانی دوم که بسیاری از کشورها نابود شدند تصمیم گرفتند که وارد عرصه اقتصاد شوند و بتوانند از طریق اقتصادی هم خود را احیا کرده و همچنین قدرتی در دنیا برای خود بدست آورند، کشورهایی مثل ژاپن در آن دوران شروع بکار سخت روی صنعت خود کردند و اقتصاد تولید انبوه شکل گرفت و این تولید انبوه باید تقاضایی داشته باشد که این تقاضا از طریق بازاریابی ایجاد میشد که بعدها تقریبا میتوان گفت از دهه ۱۹۸۰ به بعد از دل اقتصاد تولید انبوه و بازاریابی، برند شکل گرفت و خود را مستقل از بازاریابی کرد و حتی امروزه بازاریابی زیر مجموعه برندینگ قرار میگیرد.(در مقاله ای جداگانه به فرق بازاریابی، فروش و برند خواهم پرداخت.)

بعد از سالهای ۱۹۸۰ بیشتر متخصصان و مدیران به سمت مدیریت برند رفتند تا از این طریق بتوانند در رقابت بازار پیروز شوند.

امروزه با گذشت سه دهه از عمر برندینگ هنوز نمیتوان گفت که این علم به بلوغ خود رسیده یا نه؟

در مقاله های بعد نظریات و تئوری های متفاوت در باره برندینگ را توضیح میدهم.

برند باشید….

 

یک دیدگاه