این مغازه هیچ شعبه ی دیگری ندارد؟؟؟!!!!….
آبان ۳۰, ۱۳۹۵
کلاه قرمزی
برندینگ با کلاه قرمزی
آذر ۱۵, ۱۳۹۵
نمایش همه

برندینگ…؟؟!!!تفاوت بازاریابی و فروش با برندینگ در چیست؟

branding

naef

همیشه افرادی را میبینیم که این مقوله ها را با هم می آورند و در رابطه با آنها بحث میکنند. ولی باید بگویم که این سه مقوله تفاوت های زیادی با هم دارند که ما در این مقاله با مثال به آن خواهیم پرداخت. برندنیگ در واقع چیست؟

naefbrand.com

یک تجربه                                       naefbrand.com

چندی پیش در سمیناری بودم که سخنران جوانی روی صحنه رفته و خود را متخصص در حوزه های بازاریابی،برندینگ،تبلیغات،فروش،فن بیان و سخنرانی،ان ال پی ، مدیریت و … معرفی کرد و سخنرانی خوبی ارائه داد و من هرچه فکر کردم دیدم بدست آوردن این تخصص ها به این صورت که این سخنران عزیز اشاره میکند زمان زیادی میبرد یعنی به ازای هرتخصص میتوان گفت چندین سال که برندینگ مطمئنا بیشتر است.

و تکنیک های متفاوت بازاریابی و فروش را معرفی میکرد و باز هم میگویم سخنرانی خوبی ارئه داد و فقط میخواهم به این نکته اشاره کنم که برخی از دوستان مانند این سخنران عزیز تکنیک های بازاریابی و فروش را به جای تکنیک های برند معرفی میکنند و خودشان را متخصص و مشاور در حوزه برندینگ میخوانند.

ولی آیا بازاریابی و فروش با برندینگ تفاوت دارد. پس تفاوت آنها در چیست؟

ابتدا بگذارید تعریفی را از این سه مقوله ارائه دهیم

فروش چیست؟

brand

بعد از دوران تولید که دیگر همه فهمیدن چگونه تولید کنند و تولید کنندگان زیاد شدند به فکر فروش اقتادند یعنی هرکس که میتوانست تولید کند و فروشنده خوبی باشد بیشتر پول بدست می آورد.

و همه به سمت فروش رفتند یعنی در آن دوران فروشنده ها مثل الان که نبودند هر فروشنده ای که بهتر صحبت میکرد و میتوانست مشتریان را راضی کند بیشتر میفروخت و در طول زمان این مبحث تفاوت های زیادی کرد که  امروزه فروش را از جنس مذاکره و متقاعدسازی میدانند.

که متاسفانه ما در ایران هنوز به فروش هم نرسیده ایم یعنی روی در بعضی از مغازه ها زده توقف بیجا مانع کسب است یا جنس فروخته شده پس گرفته نمیشود و…

البته فروش امروزه برای برند ها تغیر زیادی کرده یعنی به این صورت نیست که شما یک مغازه وارد شوید و فروشنده با هنر مذاکره و متقاعدسازی جنس را به شما بفروشد .

در این دوره شما ابتدا یک برند را مشخص میکنید مثلا من از لباس های زارا یا نایک استفاده میکنم و چون از این برند خوشم می آید به نمایندگی آن مراجعه میکنم و اینجا که من وارد مغازه شدم کار فروش شروع میشود و فروشنده باید با رفتار خوب و احترام یک تجربه خاص از این برند برای من بوچود آورد.

و البته فروش تعاریف زیاد دیگری دارد که میتوانید در کتب بسیاری که در این حوزه وجود دارد مطالعه کنید ولی اصل فروش از جنس متقاعد سازی و مذاکره است و ربطی به بازاریابی و برندینگ ندارد.

بازاریابی چیست؟

naefbrand

naefbrand

این مرحله معمولا قبل از فروش انجام میگیرد یعنی شما ابتدا بازار را میسنجید و نیاز آن را پیدا میکنید و همانطور که از اسمش مشخص است یعنی یافتن بازار و البته در طول تولید و فروش شما بازاریابی هم جریان دارد.

بعد از دوران تولید وقتی افراد دیدن که فروشنده های بهتر بیشتر میفروشند همه تبدیل به فروشنده شدند و باز بازار رقابتی شد و در این دوران افرادی که میتوانستند نیازی را پیدا کرده و آن را رفع کنند یعنی بازاریابی میکردند بیشتر میفروختند و بازاریابی از اینجا شروع شد.

شاید بتوان گفت بازاریابی و برندینگ خیلی به هم نزدیک است که من هم قبول دارم ولی بازاریابی در حوزه های تجربه مشتری ، حس مشتری ،جایگاه سازی و… از برندینگ جدا میشود یعنی درست است که برندینگ از دل بازاریابی بوجود آمده ولی از آن جدا شده و الان برند بالاتر از هرچیزی در سازمان قرار دارد.

در یک جمله بازاریابی را میتوان ازجنس یافتن نیاز بازار، از جنس تبلیغات ( که البته تبلیغات علم جدا و وسیعی است که از بازاریابی متفاوت است) از جنس پیدا کردن مشتری به هر قیمتی دانست.

برندینگ چیست؟                naefbrand

و میخواهیم به این مقوله مهم که طی سالیان نه چندان زیاد شرکت های ایرانی را به سمت خود کشانده و در هرجایی از هرکسی میشنوی میگوید میخواهد برند شود .

بعد از دوران تولید، فروش و بازاریابی دیدن که چیز دیگری باعث فروش میشود و آن برند است، یعنی محصولی که بتواند خود را به برند تبدیل کند پول مشتریان بیشتری به سمت خود جذب میکند.

برندینگ بیشتر از جنس حس خوب دادن به مشتری است یعنی تجربه، که این تجربه از تبلیغات یا سرو صدا های زیاد و غوغا به پا کردن بوجود نمی آید و باید چیزی که میگویید و تعهدی که میدهید در عمل یکی باشد و باعث شود حس خوبی به مشتری القا کنید.

برندینگ یعنی جایگاه سازی در ذهن، یعنی شما بتوانید جایگاه خالی در ذهن مشتری پیدا کنید و با محصول خود آن جایگاه را تصاحب کنید.

میتوانید تعاریف برند را در این مقاله مطالعه کنید. و من بیشتر به این صحبت ادامه ندهم و با یک مثال در آخر میگویم برند و بازاریابی وفروش چه تفاوتی دارند.

 

شما تصور کنید که در سطح شهر راه میروید و میبینید سه نفر وجود دارند که مردم با آنها عکس میگیرند و اولی یک بنر در دست دارد که با من عکس بگیرید من به شما فلان تخفیف را میدهم و با صحبت کردن و حرف زدن و… شما را متقاعد میکند که شما با آن عکس بگیرید.

دومی نیاز شما را به عکس میداند یعنی میفهمد کدام فرد میخواهد عکس بگیرد و دوربین آخرین مدل خودش را نشان میدهد و تبلیغات زیادی دور و بر آن وجود دارد تا شما با آن عکس بگیرید و خیلی ها هم با او عکس میگیرند.

ولی سومی چیز زیادی نمیگوید و مردم خودشان به سمت او میروند چون او یک هنرپیشه و فرد شناخته شده است که مردم در صف و نوبت هستند تا با او عکس بگیرند.

در این مثال اولی فروش، دومی بازاریابی و سومی برند است.

یعنی برند نیازی به گشتن دنبال مشتری ندارد چون مشتری به دنبال آن میگردد ولی برندینگ تمام فرآیند بازاریابی و فروش را به نحو احسن انجام داده و میدهد.

برند باشید 🙂

 

یک دیدگاه