برند و برندینگ چیست؟
آذر ۲۰, ۱۳۹۴
شیرین عسل و شوری
دی ۴, ۱۳۹۴
نمایش همه

شاخص هایی برای شناخت یک برند

بسیاری از مواقع با افرادی که صاحب کسب و کار هستند صحبت میکنم و تعریف شان از برند را بررسی میکنم و متوجه میشوم که بیشتر این افراد برند را اسم ،لوگو و بعضی ها حتی راه انداختن کسب و کاری هرجند ضعیف را ساخت برند میدانند.ولی برخی دیکر دیدگاه ها ی بهتری دارند و برند را هویت، نام، نشان، تمایز و … را مثال میزنند.
به راستی یک برند چگونه شناخته میشود به صرف ادعای هرکس میتوان گفت گه محصول او یک برند است؟
در برندینگ شاخص های برای شناحت یک برند داریم که با اختصار به این شاخص ها DREK میگویند، که برگرفته از حروف اول این کلمات هستند.

۱٫ تمایز یاDifference
اینکه محصول ما چه تمایزی و تفاوتی با ریگر محصولات بازرا دارد و با این تفاوت بتواند شناحته شود.آیا این یک محصول متفاوت است یا مثل بقیه محصولات موجود در بازار…..
چند وقت پیش تقریبا بیشتر فست فود های شهر را امتحان کردم تا بدانم کدامیک از آنها متفاوت ترین طعم را دارد که معمولا مثل هم بودند و فقط در نوع ارائه سرویس متفاوت بودند،بعضی خوب و بعضی بد. ما در محصولات غذایی دیگر هم میتوانیم این را ببینیم مثلا بیشتر محصولات غذایی که مصرف روزانه داریم طعم ها مثل هم هستند و فقط بسته بندی متفاوت است.
پس برای تبدیل شدن به یک برند ما باید به نوعی تمایز داشته باشیم تا یکی از شاخص های برندینگ را داشته باشیم.

۲٫ارتباط یا Relevance
یک برند یاید بتواند نیازهای مخاطب را رفع کرده و با مخاطب خود ارتباط برقرار کند. در واقع محصولی که نیازی را برطرف نکند که در همان ابتدا محکوم به شکست است ولی بعد از برطرف کردن نیاز مخاطب باید با آن ارتباط برقرار کرده تا مخاطب باز هم به سمت این محصول کشیده شود.
دلیل شکست بسیاری از برندها این است که نمیتوانند ارتباط خوبی را با مخاطب خود برقرار کنند.

۳٫ احترام یا Esteem
یک برند باید مورد احترام مخاطب خود باشد. در این زمینه برندهای ایرانی بسیار ضعیف عمل کرده اند ولی میتوانیم مثال هایی از برند های خارجی بزنیم مثلا درحوزه ماشین یا گوشی های موبایل افرادی هستند که به بعضی از برندها تعصب خاصی دارند و حاضرند چندین ساعت با شما بحث کنند که چرا گوشی اپل یا سامسونگ من از بقیه گوشی ها بهتره.

۴٫برندآگاهی(شناخت برند) یا Knowledge
در کل میتوان گفت برندی که شناخته شده نیست اصلا برند نیست، برند باید در سطح ملی شناخته شود و آگاهی عمومی از آن وجود داشته باشد.
محصولات محلی و خانگی که بازه شناخت شان حداکثر به یک شهر مرتبط است در واقع برند نیستند. ما در ایران محصولات زیادی را داریم که در سطح ملی شناخته شده اند، از این دست برندها میتوان به برندهای کاله، شیرین عسل، افراتاب،هاکوپیان و برندهای بسیاری از لحاظ آگاهی قوی عمل کرده و در سطح ملی و بین المللی فعالیت میکنند.

پس برای شناحت یک برند ما این ۴ شاخص را در نظر میگیریم و اگر یک محصول این شاخص ها را نداشته باشد در اقع نمیتواند خود را بعنوان برند معرفی کند.

یک دیدگاه