مدیریت استراتژیک برند
فوریه 28, 2018
برندسازی
چه زمانی برندسازی کنیم؟
سپتامبر 13, 2018
نمایش همه

استراتژی¬ها باعث می¬شوند که سازمان با طی مراحلی تدریجی از حالت کنونی خود پا را فراتر گذاشته و به جایگاه موردنظر در آینده دست یابند.

مراحل تدوین استراتژی:

استراتژیست¬ها به کمک چارچوب تدوین استراتژی، استراتژی¬های مختلف را شناسایی و بهترین آن را انتخاب می¬کند. مراحل تدوین استراتژی شامل ۴ بخش اصلی ۱- شروع ۲- ورودی ۳- مقایسه و ۴ تصمیم¬گیری است.

در مرحله شروع،

مأموریت سازمان تعیین می¬شود یعنی سازمان هدف (رسالت) خود را به صورت مکتوب تهیه می¬کند تا خودش را از سایر سازمان¬های مشابه متمایز کند.

در مأموریت سازمان باید مشخص شود که…

شرکت به چه کاری مشغول است و چه محصولات و خدماتی را تولید می¬کند و همچنین این محصولات برای چه کسانی ارائه میشود و در واقع مشتریان آن¬ها چه کسانی هستند. شرکت بعد از تعیین کالا و مشتریان باید بازار هدف خود را مشخص کند بدین معنی که در چه نوع بازارهایی می¬خواهد فعالیت کند و یا به آن¬ها وارد شود، در واقع مشخص می¬کنند از نظر منطقه¬ای شرکت در کجا رقابت می¬کند.

در کنار تمام موارد گفته شده شرکت باید با توجه به محیط و رقبا و بازار و مشتریان در تولید محصولات و خدمات خود از به¬ روزترین و مناسبت¬ترین تکنولوژی استفاده کند تا بتواند در بازار به رقابت بپردازد و همچنین نیازهای مشتریان خود را برطرف کند و از این طریق هم بتواند نسبت به دیگر رقبا به مزیت رقابتی و امتیاز ویژه¬ای دست پیدا کند و به دنبال آن رشد و توسعه و سودآوری را هم داشته باشد.

در مأموریت هر شرکت باید به ارزش¬های اخلاقی و چرایی سازمان که دلیل وجود شرکت و فعالیت و هویت آن و همچنین کارکنان که مهم¬ترین منابع شرکت از نظر ارزش فکری و عملی هستند توجه ویژه¬ای شود. 

 

ماموریت از ۹ جز تشکیل شده است

به طور ساده و خلاصه می¬توان گفت مأموریت سازمان از ۹ جزء تشکیل شده که در تهیه بیانیه مأموریت باید به آن¬ها توجه داشت که عبارت¬اند از: ۱- محصول ۲- مشتری ۳- بازار ۴- فناوری ۵- توجه به بقا و سودآوری ۶- ارزش و چرایی سازمان ۷- مزیت رقابتی ۸- توجه به کارکنان و ۹- توجه به مردم

در مرحله ورودی،

به بررسی عوامل خارجی و داخلی می¬پردازیم بدین صورت که با بررسی عوامل خارجی، فرصت¬ها (O) و تهدیدهای (T) شرکت را شناسایی کرده که با استفاده از فرصت¬ها بتوان اثر تهدیدات خارجی را کاهش داد.

در بررسی عوامل خارجی، شرکت با ۲ نوع محیط خارجی در ارتباط است:

۱- محیط عمومی:

نیروهایی که به طور غیرمستقیم بر سازمان تأثیرگذارند و خارج از کنترل آن می¬باشد. مانند عوامل اقتصادی (افزایش و کاهش نرخ ارز، دلار)- عوامل سیاسی/ حقوقی (قانون‌گذاری دولتی و …) و عوامل جهانی و … که به نیروهای pestel معروف است.

۲- محیط تخصصی:

نیروهایی که به طور مستقیم بر شرکت تأثیرگذارند مانند مشتریان، عرضه کنندگان (کسانی که شرکت مواد اولیه محصولات خود را از آن تهیه می¬کند) و رقبا می¬باشد. که به نیروهای پورتر معروف است.

در واقع یک سازمان در محیط بیرونی باید تهدیدها و فرصت¬های خود را به خوبی شناسایی کند تا بتواند راهکارها و استراتژی¬های مناسبی را انتخاب کند.

در بررسی عوامل داخلی،

نقاط ضعف (W) و نقاط قوت (S) شرکت مشخص می¬شود، بدین معنی که داشتن منابع مالی و سرمایه (پول نقد و …) و منابع فیزیکی (زمین و ساختمان تجهیزات و ماشین آلات و … که دارای ارزش نقدینگی هستند) و همچنین نیروی انسانی کارآمد و متخصص و برخوردار بودن از برند و شهرت، نقاط قوت سازمان محسوب می¬شود و در صورتی که سازمان فاقد چنین سرمایه و مهارت و توانمندی باشد دارای ضعف می¬باشد.

به طور کلی می¬توان گفت استراتژی راه رسیدن به مأموریت سازمان است که در این راه عوامل خارجی (فرصت¬ها و تهدیدات) و عوامل داخلی (قوت¬ها و ضعف¬ها) را شناسایی کرد تا از قوت¬ها و فرصت¬ها به درستی استفاده کند تا ضعف¬ها را از بین ببرد و از تهدیدها هم پرهیز کند.

در مرحله مقایسه،

استراتژی مختلفی که پیشنهاد شده را بر حسب اهمیت و اولویت¬بندی می‌کنند و بدین صورت مشخص می¬شود که

۱- کدام استراتژی نباید اجرا شود

۲- کدام را می‌توان به اجرا درآورد

۳- احتمالاً کدام به اجرا در خواهد آمد و

۴- کدام استراتژی به طور حتم باید به اجرا در آید

ودر نهایت استراتژی مناسب و اولویت دار را برای اجرا انتخاب می¬کنند.

در مرحله تصمیم¬گیری،

بعد از اولویت¬بندی استراتژی گوناگون، آن¬ها را بر حسب جذابیت دسته-بندی می¬کنند که اصطلاحاً در مجامع علمی به آن روش ماتریس برنامه¬ریزی استراتژیک کمی گویند که از تجزیه و تحلیل مراحل اول و دوم (مقایسه عوامل داخلی و خارجی) به دست می¬آید.

پس از همین امروز با این مراحل شروع به برنامه ریزی استراتژیک برای برندتان بکنید و شاید اشتباهی در کار شما رخ دهد ولی همین که انجام دهید باعث می شود شما بتوانید علم برنامه ریزی استراتژیک را به مرور زمان بدست آورید.

نویسنده مقاله:

نادیا حسنی (کارشناس ارشد mba گرایش استراتژی)

منبع: کتاب دستنامه برنامه ریزی استراتژیک دکتر اعرابی

 

یک دیدگاه