کیفیت و کمیت در برندینگ باید چگونه باشد؟
بهمن ۲۴, ۱۳۹۵
استراتژی چیست؟
فروردین ۱۵, ۱۳۹۶
نمایش همه

مشکل کسب و کارهای نوپا چیست؟

کسب و کارهای نوپا برندهای آینده صنعت به حساب می آیند و باید از ابتدا درست و حسابی به آن رسیدگی شود.
و برندینگ در اصل تداوم کارهای خوبی است که ما از ابتدا انجام میدهیم و بعنوان روح و استراتژی و بعدها هویت برند ما معرفی میشود.

یک روند ساده         

چند وقت پیش برای بررسی کسب و کار یکی از دوستان به به دفتر او رفته بودم عمر این کسب و کار به یک سال و نیم می رسید و تقریبا در حالت ورشکستگی قرار داشت.
من بعد از چند روز بررسی چندین مشکل را پیدا کردم که کسب و کارها مخصوصا در ایران شدیدا به این تله ها گرفتار میشوند و نهایت به تعطیلی کشیده میشوند.
این مشکلات را در زیر بیان میکنم تا شما گرفتار آن نشوید و اگر هستید فکری به حال کسب و کار خود بکنید.

کسب و کار بر پایه صاحب نه سیستم                    

یعنی این کسب و کار با شور و اشتیاق صاحب آن راه افتاده بود و خودش اوایل بسیار به آن رسیدگی میکرد و توانسته بود طی چند ماه این کسب و کار کوچک را به سوددهی برساند البته این سوددهی با نوع کسب و کار و هزینه آن بسیار خوب بود.
ولی روند همیشه به این صورت است که ابتدا صاحب کسب و کار یا کارآفرین وقتی خودش سرکار هست کار به خوبی میچرخد و درآمد خوبی دارد ولی وقتی چند کارمند به مجموعه اضافه میشوند این کسب و کار رو به نابودی میرود.

چرااا؟؟؟؟                  

به این دلیل که صاحب کسب و کار دیگر فکر میکند که این کسب وکار برای همیشه به او سود میدهد و معمولا طی چندماه خود را از کسب و کار خود جدا می کند.
البته حرفه ای ها هیچوقت این کار را انجام نمیدهند.
این اولین تله ای بود که دوست من گرفتارش شد.

پس باید چه کرد؟؟؟؟؟؟        

ابتدای هرکسب و کاری با بنیان گذار یا کارآفرین آن شروع میشود و پس او همیشه باید حواسش به کسب و کارش باشد حتی وقتی خودش در محل حضور نداشه باشد.
معمولا باید کارآفرین یک استراتژی خروج برای خود بریزد یعنی اینکه باید بداند چگونه و از چه طریقی از کسب و کار خود جدا شود نه اینکه بعد از سوددهی سریع کسب و کار خود را کنار گذاشته و همه چیز را به کارمندان بسپارد.
تفویض وظایف و سپردن آن به کارمندان کار بسیار خوبی است ولی باید بدانید چه کارمندی را انتخاب کنید و چه وظیفه ای را به او بدهید و اصلا در عرض یکسال زمان مناسبی برای خروج نیست چون هنوز خودتان با تمام مشکلات و جوانب کسب و کارتان آشنا نیستید.
اگر سیستم سازی را بلد نیستید میتوانید آن را در کلاس های متفاوت و از اساتید این حوزه یاد بگیرید سیستم سازی از مهمترین اصول کسب و کار است که شما بعنوان صاحب یک کسب و کار نوپا باید بلد باشید. و برای اینکه سیستم خوبی داشته باشید باید برای کسب و کارتان استاندارد تعیین کنید و وقتی یک استاندارد مشخص دارید هرکسی را به کسب و کار خود راه نمیدهید و فقط افراد واجد شرایط استاندارد شما وارد سیستم شما می شوند که این یکی اصول اولیه موفقیت در کسب و کارهای نوپا است.
وقتی شما به بسیاری از کسب و کارهای موفق نگاه میکنید میبینیدکه آنها افراد خود را بصورت درست انتخاب کرده اند و یکی از جمله های مهم کتاب خوب به عالی جیم کالینز این است : اول تیم بعد کار
چون تیم و افراد عالی هرکاری را خوب انجام میدهند.
البته یکی از مشکلات کسب و کار دوست من سیستم سازی و خروج خودش از کسب و کارش بوده و این کسب و کار مشکلات بسیاری دیگری داشته که من در مقالات دیگر به آن اشاره میکنم. و اینجا تیتر یا سرفصل آن را مینویسم و بعد به هرکدام از آنها در مقاله ای جداگانه میپردازیم.

نبود استراتژی
هزینه کسب وکار
ساختار کلی کسب و کار
اهمال کاری مدیر
و…..

یک دیدگاه