نامگذاری برند باید به چه صورت باشد؟
دسامبر 27, 2016
کیفیت و کمیت در برندینگ باید چگونه باشد؟
فوریه 12, 2017
نمایش همه

نقش سهم ذهنی در جایگاه سازی برند

چندین بار این سوال را از من پرسیده اند

که جرا برخی از فروشگاهها با اینکه فعالیت خاصی ندارند ولی فروش بالایی دارند و مردم برای محصولاتشان صف می بندند؟

و برخی می گویند قوانین برندینگ برای این فروشگاهها کارساز نیست یا اینکه اینها خاص هستند مشتری خود را دارند. به هرصورت باید بگویم که این نوع فروشگاهها را می توان در قوانین جایگاه سازی تحلیل کرد و باید بگویم که این کسب و کارها یا به اصطلاح برندها سهم ذهنی بالایی دارند.

جایگاه سازی

جایگاه سازی در برندینگ به ما می گوید که برند شما باید به صورتی در ذهن مخاطب جا باز کند یعنی باید سهم ذهن داشته باشد زیرا مشتری شما در این دنیا شلوغ نمیتواند هر چیزی را در ذهن خود جا دهد و شما باید یکی از آن مواردی باشید که در ذهن مشتریان هستید.

جایگاه سازی قوانین و قواعد پیچیده خودش را دارد که در یک مقاله به آن پرداخته ایم و بعد از این هم به آن خواهیم پرداخت.

در رابط با جایگاه سازی سعی کنید کتاب ال ریس و جک تروت به اسم جایگاه سازی نبردی در ذهن را حتما مطالعه کنید.    

جک تروت یک جمله خیلی جالبی دارد که میگوید:

قدیم ها خوب بود چون رقابتی وجود نداشت و شما به هر صورت می توانستید بفروشید و در کل محصولات زیادی وجود نداشت ولی امروزه انقدر رقبا زیاد شدند که اگر شما کاری نکنید حتما شما را زمین خواهند زد.

دلیل فروش

جالب است بدانید که برخی از این نوع فروشگاهها که مردم برای آنها صف می کشند شعبات دیگرشان فروش زیادی ندارند و هیچ گاه موفقیت شعبه اول را کسب نمی کنند.

دلیل فروش این نوع فروشگاهها سهم ذهن بالایی است که دارند زیرا آنها از قدیم فعال بوده اند و توانسته اند سهم ذهنی بالایی زا از مصرف کنند گان داشته باشند و مصرف کنندگان به نوعی با آنها خاطره دارند و برای آنها نوستالژیک است.

چند مثال

از این نوع برندها در ایران میتوان سن ایج یا سن تاپ را نام برد که سهم ذهنی بالایی برای مخاطبان خود دارند و در شهرهای متفاوت ایران ما نمونه فروشگاهی زیادی داریم مثلا در تهران ساندویچی فری کثیف یا در شیراز فست فود ۱۱۰ و پشت ارگ کریم خان زند بستنی فروشی ارگ که هیجکدام کیفیتی بالاتر از رقیبان خود ندارند و در برخی موارد حتی کمتر از آنها کیفیت و خدمات دارند ولی بدلیل سهم ذهنی بالا و نوع جایگاه سازی شان در ذهن مخاطب مشتری های زیادی دارند که جلو در آن صف می کشند.                          

شاید این نوع فروشگاهها یا شرکت ها در ابتدا خوب بوده اند مثلا ۲۰ سال قدمت دارند و در ۵ سال اول خوب بودند و فعالیت های زیادی داشتند ولی همان سالها را در ۱۵ سال آینده هم تکرار کرده اند.

یکی از قوانین مهم جایگاه سازی اولین بودن است یعنی وقتی رقیب وجود ندارد یا اینکه رقبا زیاد نیستند شما کار خود را شروع کنید و بعنوان اولین در ذهن مخاطب تان جایی را برای خود بگیرید.

مثالی برای سهم ذهن

به قول ال ریس و جک تروت که میگویند : اگر شما در ذهن مخاطب نباشید یعنی اصلا وجود ندارید و نباید توقع داشته باشید توسط او انتخاب شوید.

احتمال پپسی چلنج یا چالشی که در آن پپسی و کوکا برای خوش طعم بودن برگزار کردند را شنیده اید که در اینجا میخواهم به این موضوع بپردازم که وقتی ذهن ما چیزی را قبول می کند در واقع ما همان طعم یا مزه را می چشیم.

در این چالش نوشابه ها را در یک لیوان بدون اسم ریختن و به شرکت کنندگان گفتند ببینید که کدام بهتر و خوشمزه تر است.

وقتی اسم نداشت نزدیگ به هشتاد درصد شرکت کنندگان به لیوانی اشاره کردند که پپسی در آن بود ولی وقتی برند را روی لیوان حک کردند برعکس شد هشتاد درصد گفتند کوکا خوشمزه تر است.

چرا؟

زیرا کوکا سهم ذهنی بالایی برای این افراد داشته و ما همان طعمی را می چشیم که ذهن و مغز ما قبول می کند.

فکر کنم دیگر دانستید که سهم بالای ذهنی چه نقشی در انتخاب برند دارد.

روابط عمومی و تایید اجتماعی

ال ریس و دخترش لورا ریس کتابی دارند بعنوان سقوط تبلغات و ظهور روابط عمومی که در این کتاب مفصل شرح می دهند که یک برند با روابط عمومی خوب ساخته می شود یعنی وقتی مردم از یک برند تعریف می کنند و دیگران می شنوند این بهترین نوع تبلیغات است و افراد زیادی چون با این برند خاطره دارند صد در صد از آن بعنوان یک برند خوب و محبوب یاد می کنند که باعث میشود دیگران برای رفتن به آنجا تمایل نشان دهند.

جونا برگر در تحقیقاتی نشان می دهد که تایید اجتماعی که زیر مجموعه همان روابط عمومی است باعث می شود مردم از یک کار پیروی کنند یعنی وقتی شما صفی را جلو یک فروشگاه می بینید ناخودآگاه به سمت آن جذب می شوید تا بدانید دقیقا جه دارد  و این باعث طولانی شدن صف میشود که اگر آن فروشگاه کار خود را به خوبی انجام دهد می تواند این صف را برای همیشه حفظ کند.

در ایران برخی فروشگاهها از این تکنیک استفاده می کنند تا فروشگاه خود را شلوغ جلوه دهند و بعد از مدتی این صف قلابی جای خودش را به صف اصلی می دهد.

امیدوارم به طور کامل به سوال بالا جواب داده باشم، شما هم اگر میخواهید برندتان سهم ذهنی بالایی داشته باشد باید بیشتر فعالیت کنید و از مثال های بالا پیروی کنید.

یک دیدگاه