چرا کالاهای ایرانی برند نمیشوند؟؟!!!
شهریور ۲۰, ۱۳۹۵
چگونه متمایز شویم؟
مهر ۳, ۱۳۹۵
نمایش همه
naefbrand

naefbrand.com

پرسنال برندینگ

در یکی از مقالات قبلی در رابطه با پرسنال برندینگ یا همان برند شخصی صحبت کردیم و قرار شد در مقاله ای دیگر به مفاهیم مهم پرسنال برندینگ بپردازیم.

ما در این مقاله قصد داریم مفاهیم دیگر پرسنال برندینگ را در خدمت شما خوانندگان گرامی قرار دهیم، شاید به جرات میتوانم بگویم که این سری مقالات شبیه هیجکدام از مقالات پرسنال برندینگ که در ایران نوشته شده نیست.

پرسنال برندینگ یا برندینگ شخصی نیاز به برخی المان ها دارد که در این مقاله یعنی قسمت دوم پرسنال برندینگ (برند شخص) به آن میپردازیم.

شخصیت شناسسی یا تیپ شخصیتیteste-shakhsiat

شاید شما هم با آزمون شخصیت شناسی ام بی تی آی آشنا باشید.mbti که اگر نمیدانید پیشنهاد میکنم ایران ام بی تی آی را در گوگل جستجو کنید. این تست شما را از لحاظ شخصیتی مورد سنجش قرار میدهد و شما میدانید که برخی رفتارهایتان در زندگی در اثر چیست؟ بطور مثال من یک فرد درونگرا هستم ولی میخواهم مشاور شوم و سخنرانی کنم پس نباید از خودم خجالت زده باشم که چرا نمیتوانم در جمع راحت صحبت کنم و سعی میکنم جنبه برونگرایی را در خودم تقویت کنم و بتوانم بهتر با مخاطبان ارتباط برقرار کنم.

در MBTI جنبه های متفاوت دیگر مثل احساسی یا منطقی بودن و بانظم و منعطف و دیگر موارد بررسی میشود.

به غیر از این تست سعی کنید مودالیتی (NLP)خودتان را هم بررسی کنید تا بتوانید تشخیص دهید شما از بین مدل های دیداری ، شنیداری یا احسای کدام هستید

پیشنهاد میکنم کتابهایی در زمینه خودشناسی بخوانید تا بهتر بتوانید بتوانید با شخصیت خود ارتباط برقرار کرده و خودتان را بشناسید که جز مهمترین قدم ها در پرسنال برندینگ است.

هوشمند باشیدdownload

هوشمندی به این معناست که وقتی شما یک برند شخصی را پایه گذاری میکنید خیلی از افراد میخواهند با شما ارتباط داشته باشند و به قولی فالورهای شما میشوند و شما بعنوان یک رهبر در حیطه تخصصی خود برای آنها تعریف میشوید. راحت بگویم هیچکس دوست ندارد رهبری خنگ داشته باشد یعنی شما باید به صورتی موثر با افراد یا فالورهایتان ارتباط برقرار کنید، تیزحس باشید یعنی وقتی چیزی را با شما در میان میگذارند زودتر از خودشان تشخیص دهید و کل صحبت های آنها را در یک جمله برایشان خلاصه کنید این گونه ارتباطات نیاز به تمرین های زیادی دارد و نمیتوانید در عرض چند روز یا چند ماه به این هوشمندی یا تیزحسی برسید نیاز به تمرین و مطالعه مداوم دارد تا بتوانید از روی حرف زدن و یک ارتباط عادی اطلاعات مفیدی را بگیرید.

تیزحسی، اطلاعات زیاد و همدردی با دیگران که به هوش اجتماعی تعریف میشود بسیار بر برند شخصی شما تاثیر میگذارد.

برای تمیرین سعی کنید هوش های نه گانه گاردنر را یادبگیرید و تشخیص دهید در کدام شما قویتر هستید.

هوشمند باشید

 

اطلاعات  bigstockphoto_information_20362351

شما بعنوان یک شخص مرجع در حوزه تخصصی تان نیاز به اطلاعات زیادی در این زمینه دارید تا افرادی که از شما پیروی میکنند همچنان پیرو شما بمانند وقتی اطلاعات شما منسوخ باشد یعنی به عبارتی شما اطلاعاتی دارید که مربوط به سالهای گذشته است و امروزه به درد مخاطب تان نخورد به مرور زمان برند شخصی شما کمرنگ شده و افراد از دور و بر شما پراکنده میشوند و قدرت برندینگ شخصی به مردمی است که از شما پشتیبانی میکنند و شما را دوست دارند.

این وضعیت در بسیاری از متخصص های کشورمان درحوزه های مختلف دیده میشود بصورتی که یک فرد که به خود عنوان متخصص داده آخرین کتابش را در سالهای پیش خوانده و همان اطلاعات را همیشه تکرار میکند و باعث از بین رفتن برند شخصی خود میشود.

یادتان باشد برندینگ شخصی با اطلاعات در یک زمینه شروع میشود و با پایان اطلاعات و بروز نبودن آن پایان می یابد.اگر نمیتوانید بروز باشید و تشنه یادگیری نیستید بدنبال برندسازی شخصی نروید.

 

محبوبیت بجای شهرت  %d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%aa

این اشتباهی است که بسیاری مرتکب میشوند یعنی شهرت را با برندینگ شخصی اشتباه میگیرند.هدف از پرسنال برندینگ محبوبیت است نه معروفیت

شما وقتی بین بسیاری از افراد محبوب باشید خود به خود معروف هم میشوید ولی یادتان باشد معروفیت خالی و به هر قیمتی به برندینگ شخصی ختم نمیشود . میزان درآمد شما بستگی مستقیم به میزان محبوبیت شما دارد.

بطور مثال بسیاری از مجری های تلویزیون که محبوبترین هستند برای اجرای برنامه پول بیشتری میگیرند و خوانندگان هم بهمین صورت….

مثلا چندوقت پیش با یکی از دوستانم که در کار اجرای کنسرت است صحبت میکردم که ایشان توضیح میداد آقای حامد همایون که مدت زیادی از خواننده شدنشان نمیگذرد بعلت محبوبیت زیادی که بدست آورده هر سانس بیشتر از خوانندگان دیگر پول میگیرد. 

 

مطرح کردن و نشان دادن خود  images

یکی از کارهای مهمی که شما باید انجام دهید تا برند شخصی خود را قوی کنید این است که خودتان را مطرح کنید و نشان دهید منظور ما از مطرح کردن این نیست که بخواهید یک بیلبورد در بهترین جای شهر برای خود دست و پا کنید و به مدت یکسال تبلیغات داشته باشید اشتباه نکیند این کارها برند شما را خراب میکند. ما میخواهیم کارهای باکلاس تری انجام دهیم که نیاز به هزینه هم ندارد.

نوشتن برای مجلات یکی از مواردی است که باعث مطرح شدن ما بعنوان یک متخصص میشود میدانم کار سختی است ولی با فرستادن چندین بار مقالات معتبر امکان پذیر خواهد بود.

فعال بودن در شبکه های اجتماعی یک راه دیگر است که میتواند شما را بعنوان یک برند معرفی کند هزینه ای هم ندارد و فکر نکنم در این دوره کسی باشد که کار با شبکه های اجتماعی را نداند و اگر هم بلد نیستید از یکی از دوستان یا آشنایانتان کمک بگیرید.

شبکه های اجتماعی بهترین راه برای رسیدن به مخاطب مورد نظر است.

اگر اسم شما را در گوگل جستجو کنند به چه میرسند بطور مثال شما اگر نام من را در گوگل سرچ کنید( نائف رسپنا) در ابتدا سایت من و بعد کتاب فراتر از لوگو که نویسنده آن هستم و شبکه های اجتماعی که در آنها فعال هستم برای شما نمایان میشود و شما با یک نگاه میتوانید بفهمید که من در زمینه برندینگ فعالیت میکنم.

قدرت گوگل را دست کم نگیرید و سعی  کنید خودتان را مطرح کنید تا شما دیده نشوید کسی نمیداند که شما وجود دارید.

 

داستان برند شما  timthumb

هر برند برای خود داستانی دارد مثل خیلی از برندهای بزرگ دنیا مانند اپل، مایکروسافت، سامسونگ یا برند های مطرح ایرانی مثل شیرین عسل یا گلرنگ شما هم داستانی برای برند خود تعریف کنید، کار خاصی نمیخواهد انجام دهید فقط کمی فکر کنید و ببینید چگونه این مسیر را طی کرده اید و آن را در قالب یک داستان الهام بخش در آورید تا مردم شیفته شما شوند.

شاید خیلی از افراد و سخنرانان معروف دنیا سرگذشت الهام بخش آنجنانی نداشته اند ولی با هوشمندی و اضافه کردن نکات متفاوت آن را برجسته کرده اند تا برای مخاطبانشان الهام بخش باشد.

نقشه ای برای برندتان  brand-strategy

نقشه شما برای رسیدن به جایگاه مورد نظرتان چیست؟ به نظر شما چندسال طول میکشد که به هدفتان برسید؟ اصلا هدف شما چیست؟ سعی کنید نقشه ای مدون یا همان بیزنس پلن یا نقشه کسب وکار داشته باشید .

طبق همان نقشه برای برند خود شخصیتی طراحی کنید نگذارید گذشت زمان و کاری که انجام میدهید به خودی خود برای شما شخصیت یا برند بسازد بلکه با داشتن نقشه سعی کنید این کار را هوشمندانه انجام دهید و همان چیزی که دلتان میخواهد را به معرض نمایش بگذارید.

بازهم سعی میکنم با اطلاعات بیشتر به دوستانی که میخواهند برندشخصی خود را بسازند کمک کنم. زیرا برندینگ شخصی به همین نکته ها تمام نمیشود و یک علم وسیع است.

 

در آخر

باید نکته ی مهمی را به شما بگویم  که شاید مقالات یا صحبت های زیادی در رابطه با پرسنال برندینگ شنیده اید و احتمالا از سطحی ترین موارد برندسازی شخصی صحبت کردند مثلا اینکه شما باید در لینکدین یا اینستاگرام باشید.

و صحبت های کلیشه ای در رابطه با برندسازی شخصی که بیشتر از مواردی مانند صحبت کردن و شو کردن خود باشد…

ولی باید یک نکته ی اصلی را بگویم اینکه رسیدن به برند شخصی و برند شدن در فضای بیرون اول میطلبد که شما داخل خودتان را درست کرده باشید وگرنه مثل شرکت هایی که تبلیغات وسیعی میزنند و به شرکت که مراجعه میکنید میبینید هیچ ربطی به آن تبلیغاتی که میگفتن ندارد و اصلا هم خدماتشان خوب نیست.

راه رسیدن به اکسترنال برندینگ( برند بیرونی) اینترنال برندینگ( برند داخلی) است.

یعنی اینکه اگر میخواهید برند شوید اول شما باید روی خودسازی و خودشناسی خودتان کار کنید و سپس سعی کنید خودتان را نشان دهید وگرنه با یک برند با بنیان سست طرف هستیم که البته اگر بشود به آن برند گفت..!!!!!

پس حواستان باشد که برند پوچی نسازید اول درون را درست کنید و سپس بیرون رااا

سپاسگذارم.

برند باشید

یک دیدگاه