جایگاه سازی اپراتورهای تلفن همراه در ایران
فروردین ۲۱, ۱۳۹۵
تعریف برند
شهریور ۱۱, ۱۳۹۵
نمایش همه

 

پرسنال برندینگ یا بررندینگ شخصی چیست؟ سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده و تعریف های زیادی در این زمینه وجود دارد و شما میتوانید با یک جستجو در اینترنت دهها مقاله پیدا کنید که در این رابطه با شما صحبت میکند.

ابتدا باید یک تاریخچه جزیی از پرسنال برندینگ را به شما معرفی کنم:

در دهه نود  میلادی آقای تام پیترز یکی از اساتید حوزه مدیریت در این رابطه مقاله ای مینویسد که در یکی از مجله ها چاپ میشود و این آغاز راه پرسنال برندینگ میشود، در این مقاله تام پیترز به مدیران شرکت های بزرگی مانند اپل و آی بی ام و … اشاره میکند و میگوید هرکدام از این مدیران در فصای غیر از شرکت خود هم باید یک برند شخصی داشته باشند و مردم آنها را به این نام بشناسند در واقع برند شخصی به فروش ما کمک زیادی میکند مخصوصا اگر کسب و کار کوچکی داریم. همانطور که می بینید پرسنال برندینگ برخلاف حوزه های دیگر که علم شان خیلی قدیمی است و تازه به ایران آمده  و هنوز رعایت نمیشوند، برندینگ شخصی یک حوزه جدید است که شاید در دنیا هم مطالب زیادی  در این رابطه گفته نشده.

طبق تعریف هایی که از برند داشته ایم میتوانیم پرسنال برندینگ را هم تعریف کنیم یعنی جایگاهی در قلب و ذهن مخاطبان که باعث میشود مخاطبان حس بهتری نسبت به ما داشته باشند در یک کلا باید بگویم که برندینگ شخصی است که هروقت اسم شما می آید همراه آن تخصص شما در ذهن مخاطبان جای بگیرد مثلا وقتی نامی از یک مشاور برند برده میشود نام من در ذهن افراد جای بگیرد  در این صورت من توانسته ام قسمتی از پرسنال برندینگ را اجرا کنم.

برای ساخت یک برند شخصی باید بعضی از موارد را رعایت کنیم که در زیر به آنها اشاره میکنم.

زمان، همراه یک تخصص

یک از مهم ترین نکاتی که باید در پرسنال برندینگ رعایت کنیم این است که یک تخصص برای خود دست و پا کنیم، حرفه ای ها همیشه نامشان با یک تخصص گره میخورد مثلا خوانند گان و بازیگران هم در کار خود تخصص دارند که برندینگ شخصی خوبی را به اجرا میگذارند وقتی شما  در یک زمینه متخصص میشوید و در طول زمان به تخصص خود افزوده میکنید مطمئن باشید در چندین سال آینده تخصص شما و نام شما همراستا میشوند و افراد نام شما را با تخصص شما میشناسند.

معمولا میگویند شما اگر ده سال در یک زمینه مطالعه داشته باشید جز افراد برتر آن حوزه میشوید، پس صبر داشته باشید.

شاخص های برندینگ

زیاد به این بخش نمیپردازم چون در مقالات دیگر در این رابطه صحبت زیادی انجام داده ام و فقط اینجا این شاخص را مرور میکنم

شاخص تاشا یا drek

تمایز، ارتباط ، شناس بودن ، احترام

این چهار شاخص برای برندینگ کالایی و افراد بسیار مهم است. لینک دو مقاله ای که در این رابطه داده ام را میتوانید مطالعه کنید.

صحبت کردن یا سخنرانی

این مورد را خودم تاکید بسیاری دارم زیرا در این رابطه نه در مقالات مطلبی دیدم و نه  در کتابها زیاد به آن پرداخته شده شاید هم یکی از دلایلش این است که بیشتر مقالات و کتابها ترجمه هستند و در کشورهای دیگر بچه ها از کودکی با این موضوع آشنایی دارند و روی این موضوع تاکید نمیکنند ولی در کشور ما که بیشتر افراد نمیتوانند در یک جمع صحبت کنند و معمولا به مشکل برمیخورند این یکی از موضوعات اساسی در حوزه پرسنال برندینگ است. به هر حال کافی است شما کمی از لحاظ اجتماعی از بسیاری از افراد بالاتر باشید خواه ناخواه به شما پیشنهاد صحبت کردن در جمع را میدهند و اگر شما نتوانید خوب خودتان را رائه کنید حتما به مشکل بر میخورید.

بگذارید داستانی را برایتان تعریف کنم:

تقریبا چند سال پیش در یک استارت آپ شرکت کردم  که مهمان این استارت آپ یک جوان از یک شرکت اینترنتی بود که قرار بود برای ما صحبت کند و این شخص وقتی روی صحنه رفت برای سخنرانی انقدر بد اجرا کرد که بیشتر افراد اصلا به صجبت او توجه نمیکردند و من فکر کردم از یک شرکت معمولی آمده چون پول کمتری میگیرد و جالب اینجاست که این فرد مدیر ارتباط با مشتریان این شرکت بود و نتوانست با مخاطبان ارتباط برقرار کند، مهم نیست شما چقدر اطلاعات فنی و خوبی دارید وقتی نتوانید آنها را خوب اجرا کنید و مخاطب را جذب کنید به هیچ دردی نمیخورد.

بعد از این استارت آپ من با سرچ در اینترنت فهمیدم که مدیر سی آر ام یک شرکت موفق در زمینه اینترنت است.

برای آموزش سخنرانی میتوانید به اینجا مراجعه کنید.

شخصیت واحد

معمولا ما انسانها سه تصویر از خودمان داریم و هرچه این سه تصویر به هم نزدیک تر باشد برند شخصی بهتری را میتوانیم بسازیم.

تصویر اول، تصویری است که خودمان برای خود ترسیم میکنیم و فکر میکنیم که اینگونه هستیم

تصویر دوم؛ تصویری است که مردم از ما ترسیم میکنند و میگویند که اینگونه هستیم

و تصویر سوم، تصویری ایده ال یا آرمانی ما که میخواهیم باشیم

هرگاه این سه تصویر با هم همپوشانی داشته باشند میتوانیم بگوییم یک برند شخصی ساخته ایم.

نحوه پوشش

چه بخواهید چه نخواهید این موضوع در کشور ما بسیار پررنگ است یعنی شما باید بر اساس شغل و جایگاهی که دارید پوشش مناسب آن جایگاه را داشته باشید وگرنه شاید به این مشکل بر بخورید که مردم شما را بعنوان یک متخصص نشناسند و فقط یک آدم عادی تلقی کنند و این شاید برای ساخت ذهنیت و تصویر مطلوب در ذهن افراد خوشایند نباشد.

بهبود فردی و عملکرد

وقتی شما در یک زمینه متخصص شده اید و به اصطلاح در این حوزه برند شده اید تمام رفتار شما مورد توجه مخاطبانتان قرار میگیرد و این باعث میشود که شما در هرجایی و هر کار ی مواظب اعمال و رفتارتان باشید، عملکرد شما مورد توجه مخاطبانتان است.

من بهبود فردی را به هر کسی که میخواهد یک برند شخصی را بوجود بیاورد پیشنهاد میکنم  تا عملکردش بهتر شود و باعث نشود مخاطبانش از بین بروند

بهبود فردی به مجموعه رفتارهای ما کمک میکند تا بهتر بتوانیم از سد مشکلات بگذریم.

و بسیاری عوامل دیگر در برندینگ شخصی یا همان پرسنال برندینگ دخیل هستند که سعی میکنم در مقاله این دیگر یه این موضوع بپردازم.

 

5 دیدگاه