naefbrand
پرسنال برندینگ یا برند شخصی چیست؟
سپتامبر 17, 2016
کوین کلر کیست؟
اکتبر 6, 2016
نمایش همه

naef

تمایز یکی از مهمترین شاخص های برندینگ است که اگر شما تمایز یا مزیت رقابتی نداشته باشید وارد بازی برندینگ نمیشوید زیرا تمایز یک شاخص مهم برای جدا کردن برند ما از بقیه محصولات و برندهای متفاوت دیگر است، در این مقاله قصد داریم که مثالها و چگونگی تمایز در برندها را به شما نشان دهیم.

در یک جمله باید توضیح دهیم که تمایز یعنی چه و ما برای متمایز شدن به چه چیزی نیاز داریم و برندهای معتبر برای متمایز شدن خودشان چه کاری انجام داده اند.

ابتدا باید بگویم که ما دو نمونه تمایز داریم یک نوع تمایز اشتراکی است و دیگری تمایز خاص خودمان که کسی نمیتواند از ما کپی کند.

تمایز اشتراکی چیست؟

این نوع تمایز به کسب و کارها اجازه میدهد که از هم کپی کنند البته مواردی که بتوان آن را به محصولات خودمان اضافه کنیم و کپی کار جلوه نکنیم. یعنی اینکه استانداردی در صنعت شما وجود دارد که چند شرکت از آن استفاده میکنند و شما باید برای اینکه استاندارد خود را بالا ببرید و مشتریان خود را خشنود کنید از آنها استفاده کنید بطور مثال بیشتر فروشگاهها اجناس فروخته شده را پس میگیرند و شما هم باید این کار را انجام دهید تا مشتری تان راضی باشد.(البته این مثال ساده هم در ایران مرسوم نیست و شما میتوانید با این کار واقعا خود را از بقیه متمایز کنید.)

تمایز خاص خودتان چیست؟

این نوع تمایز را شما در گروهها و بارش فکری(طوفان مغزی) بدست می آورید یعنی کاری را انتخاب میکنید که بسیاری از شرکت ها نمیتوانند انجام دهند و فقط  مختص شما باشد در این نوع میتوان شخصیت یا هویت برند شما تمایز خاص خودتان باشد که کسی نمیتواند از آن کپی کند.

حالا که دانستیم تمایر اشتراکی و تمایز خاص خودمان چیست میخواهم با مثالهای بیشتر این موضوع را روشن تر کنم تا خوانندگان این مقاله بتوانند از آن استفاده بهتری بکنند و در کسب و کار خود استفاده کنند.

من خیلی وقتها رستوران ها و غذاهای فست فود را امتحان میکنم تا ببینم چه تفاوتهایی با همدیگر دارند و در طی چندماه سر زدن به رستوران یا فست فودهای متفاوت توانستم نتیجه جالبی بگیرم که خدمتتان عرض میکنم.

اینکه بسیاری از فست فودها از لحاظ طعم به یک شکل بودند و فست فودهای متفاوتی هم وجود داشت که طعم بهتر یا بدتری داشتند که در این جا طعم میتواند یک مزیت رقابتی برای شما باشد تا تمایز خاص خودتان باشد البته به شرطی که یک دستورالعمل مخصوص داشته باشید یا شاید حتی فکرش هم نکنید بعضی از فست فودها سس های مخصوص خود را داشتند که باعث میشد غذا خوشمزه تر شود و این کار جالب و راحتی است اما بسیاری از دیگر فست فودها این کار ساده را هم انجام نمیدادند که میتوانست یک تمایز اشتراکی باشد و مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشانند.

در میان این فست فودها  یکی از آنها بسیار جالب بود این فست فود با اینکه طعم غذایی مثل بقیه داشت و سس مخصوص و خاص خود را  نداشت ولی سرویس دهی متمایزی داشت و حس خیلی خوبی به مشتری میدادشما وقتی وارد میشدید به شما احترام گذاشته میشد و دکوراسیون شیک و جالبی داشت هر نوع شارژر برای موبایل تان وجود داشت تا در موقع نیاز آن را شارژ کنید و یک کار جالبی که انجام میدادند این بود که یک مسئول شبکه اجتماعی داشتند و این شخص از مشتریان عکس میگرفت با یک دوربین حرفه ای و این عکس ها در صفحه اینستاگرام فروشگاه قرار میداد و هر عکسی که لایک بیشتری میخورد ۳۰۰دلار جایزه میگرفت و عکس های منتخب به دیوار رستوران چسبانده میشد تا افراد آن را ببینند و نوشته های افراد هم بر دیوار زده میشد و یک فضای جالب و خودمانی بوجود می آورد که افراد احساس راحتی میکردند البته این میتواند یک تمایز اشتراکی برای بسیاری از رستوران و فست فودها باشد ولی اگر دقت کنیم کسی حتی این کارهای ساده را هم انجام نمیدهد.

dsc_7089

در ایران مخصوصا این زمان که رکود اقتصادی بر جامعه حاکم است بیشتر کسب و کارها به ارزان فروشی روی آورده و تمایز خود را ارزان فروشی قرار داده اند ولی باید بگویم که ارزان فروشی در صورتیکه شما قدرت بسیار زیادی داشته باشید میتواند یک تمایز باشد مانند فروشگاه والمارت در آمریکا یا خیلی از لوازم خانگی که در ایران وجود دارند و شرکت هایی که قدرت زیادی دارند و اگر یک محصول را در بازار ارزان میدهند میتوانند سود خود را از محصولات دیگر بدست آورند ولی شما که قدرت زیادی در پایین آوردن قیمت ندارید میتوانید با دادن حس خوب به مشتری به فروش بیشتری برسید و فروشگاه یا شرکت خود را به یک برند تبدیل کنید.

مثلا یک رستوران را دیدم که فهمیده بود که مشتریان وقتی بچه های خود را می آورند آنها پدر و مادر را اذیت میکنند و راحت یک جا آرام نمیگیرند صاحب رستوران با یک زیرکی خاصی یک دستگاه اسباب بازی برقی بچه ها خریدن بود که هر بچه ای با آن سرگرم میشد و کاری به کار کسی نداشت.

یا اینکه میتوانید در کارهای خیرخواهانه شرکت داشته باشید که هم باعث احترام برای شما میشود و هم یک تمایز خاص خودتان است بطور مثال یکی از فروشگاهها زنجیره ای بندرعباس را دیدم که افرادی را جمع میکرد که بروند و ساحل را پاک کنند و این کار واقعا قابل احترام و متمایز از دیگر فروشگاههای شهر بود که به مسولیت های اجتماعی پایبند بوده و برای شهر و مردم ارزش قائل است با اینکه این کار میتواند یک تمایز اشتراکی باشد یعنی بسیاری از فروشگاهها همین کار را انجام دهند ولی حقیقت این است که کسی حوصله انجام این کارها را ندارد و یک تمایز خاص برای این فروشگاه محسوب میشود.

naef

naef

یکی از جنبه های دیگر تمایز را میتوان به شخصیت و هویت یک برند که قابل کپی شده نیست ارتباط داد تا برند ما یک تمایز منحصر به فرد داشته باشد که در مورد شخصیت و هویت برند در یک مقاله جداگاه توضیح خواهم داد.

اگر در پیدا کردن تمایز خودتان مشکل دارید میتوانید کارتان و آدرس ایمیلتان را در زیر این مقاله قرار دهید تا بتوانیم با  کمک همدیگر تمایز خوبی برای کسب و کارتان پیدا کنیم.

موفق باشید.

سپاسگزارم

2 دیدگاه

 • سلام .خدمت شما دوست محترمیک فست فود کوچک در قسمتی از شهر هستیم که تقریبا قدرت خرید مردم پایین است . و قیمت پایین در اولویت بالاتری نسبت به کیفیت قرار دارد . قدرت خرید مردم با توجه به مشکلات اقتصادی به شدت کاهش یافته و قیمت های مواد و منو را افزایش داده ایم . به نظر شما برای حفظ بقا چه مزیت رقابتی ایجاد کنیم که با توجه به خواسته و نیاز مردم ، بتوانیم در بازار رقابت زنده بمانیم.

  • نویسنده

   با سلام دوست عزیز
   در این شرایط اقتصادی ایران تمام بیزنس ها به همین مشکل برخورده اند ولی شما میتونید با ثابت نگهداشتن قیمت و اینکه خدمات بهتری ارائه دادن مشتری های خودتون و حفظ کنید در واقع شما احتمال زیاد مشتریان زیادی دارید و باید روی همان مشتریان تمرکز کنید تا آنها را راضی نگهدارید و یک مورد دیگه که در این وضعیت میتونه به شما کمک کنه اینه که تمام رقبای شما در این شرایط دست از تلاش میکشند و سعی نمیکنند که حتما تمام جنس شان جور باشه و رسیدگی بیشتری به مشتری بکنند که شما میتونید از نقاط ضعف اونا استفاده کنید.
   و یک کار هم که در آخر بهتون پیشنهاد میکنم یادگرفتن ترفندهای اینستاگرام و کار کردن با اینستاگرام برای کشاندن مشتریان بیشتر است و سعی کنید از اینفلوئنسرهایی که در محله شما هستند استفاده کنید و از طریق اینستاگرام بازاریابی بهتری انجام دهید.
   صحبت در این زمینه زیاد و من تو کامنت فقط همینا رو میتونم بگم در واقع باید کار شما رو ببینم تا بتونم پیشنهاد بهتری به شما بدم
   سپاس