نقش سهم ذهنی در جایگاه سازی برند
بهمن ۱۲, ۱۳۹۵
مشکلات کسب و کارهای نوپا چیست؟
اسفند ۲۹, ۱۳۹۵
نمایش همه

کیفیت و کمیت در برندینگ باید چگونه باشد؟

کیفیت و کمیَّت مهم نیست، برند و قویتر کن…!!!

در بیشتر برندها مخصوصا برندهای ایرانی ما با پدیده ی روبرو هستیم بعنوان عصاره کشی از برند…..!!!!!؟؟؟
این پدیده چیست؟چگونه به وجود می‌آید؟ و باید در مقابل آن چه‌کار کنیم؟
به این سؤالات در ادامه مقاله پاسخ می‌دهیم

برند خوب و باکیفیت

گرچه کیفیت یکی از اصل‌های پایه‌ای برندینگ است یعنی شما اگر کیفیت نداشته باشید اصلاً نمی‌توانید برند شوید.
چند روز پیش یکی از طریق سایت با من تماس گرفت و می‌خواست درزمینهٔ برندینگ او را راهنمایی کنم.
اولین سؤال من این بود. تمایز محصول شما در چیست؟ و جواب این دوست ما این‌گونه بود: محصول من باکیفیت‌ترین محصول است در این حوزه
و جواب من به این صورت بود: این ادعای شماست و مصرف‌کننده قبول ندارد و کیفیت در ذهن مصرف‌کننده شکل می‌گیرد نه بر اساس ادعای شما و مهم‌تر از همه این‌که اگر شما کیفیت نداشته باشید که نمی‌توانید محصول خود را بفروشید پس لطفاً تمایزتان را بگویید.

تمایز کیفیت نیست و کیفیت هم تمایز نیست

معمولاً بیشتر وقت‌ها که مشاوره می‌دهم به کسب‌وکارهای کوچک این جمله را می‌شنوم کیفیت ما تمایز ماست.
دوستان عزیز این اصلاً درست نیست زیرا کیفیت مبنای تولید، کارآفرینی و برندینگ است و از شرط‌های پایه‌ای است و لطفاً هیچ‌گاه نگویید که کیفیت ما تمایز ماست یا ما باکیفیتمان برند می‌شویم زیرا کیفیت را ذهن مشتری تعیین می‌کند.

برگردیم سر بحث اول که کمیت مهم نیست

 

اصلاً کمیت برند یعنی چه؟ منظورم ان دسته از برندهایی است که تا معروف می‌شوند سریع محصولات جدیدی را به برند اضافه می‌کنند و اصلاً به فکر محصولات قبلی نیستند که ممکن است چه بلایی سرشان بیاید یا اینکه این محصول با هویت و استراتژی برند شما همخوانی دارد؟؟!!!
یک مثال ساده
در ایران معمولاً صاحبان کسب‌وکار یا کارآفرینان تفکر برندینگ ندارند یا اینکه اصلاً چیزی از برند نشنیده‌اند و فکر می‌کنند هر اسمی که آن‌ها دارند برند است و اصلاً به ذهن مصرف‌کننده توجهی ندارند و بحث‌های هویتی را نمی‌خواهم پیش بکشم….


چند وقت پیش یک برند نان را دیدم که ترجیح می‌دهم اسمش را نبرم که این برند محلی که در استان هرمزگان و هم‌جوار توانسته بود خود را به‌عنوان نان لبنانی باکیفیت جا بیندازد و معمولاً هر مغازه این نان را داشت.


یک مشکل اساسی را دیدم که ناراحت شدم و گفتم شاید تقصیر ما مشاوران برندینگ است که این مسائل مهم را به گوش صاحبان کسب‌وکار نمی‌رسانیم. این شرکت شروع کرده بود به عصاره کشی از نام خود یعنی با نامی که به‌عنوان یک نان باکیفیت و خوب جاافتاده بود و سالیان سال توانسته بود جایگاه خوبی در ذهن مردم باز کند بازی می‌کرد.
اولین محصولی که به این اسم دیدم یک نوع کلوچه بی‌کیفیت بود که شما می‌توانستید با اشاره انگشت خود کلوچه را پودر کنید و همچنین نحوه بسته‌بندی خیلی بد بود.
شاید صاحب این برند با تفکر برندینگ        و بحث‌های هویتی برند آشنا نباشد و شاید هم بداند ولی در کل می‌توان اگر محصولی را می‌خواهید امتحان کنید تا ظرفیت بازار را بسنجید با یک نام دیگر روانه بازار کنید تا نام محصول باکیفیت و خوب قبلی خراب نشود.

یک روند ساده (لطفاً شما این روند را پیش نگیرید)

این روند مخصوصاً در کشور ما این‌گونه است که یک کارآفرین ابتدا کاری را راه‌اندازی می‌کند و بعد آن را توسعه می‌دهد و با تلاش شبانه‌روزی آن نام را تبدیل به یک برند می‌کند (منظورم حتماً برند جهانی نیست یا منطقه‌ای یا ملی) و بعد می‌بیند که مردم برند او را دوست دارند و می‌خرند و این وقت است که در یک تله بزرگ به اسم عصاره کشی از برند می‌افتد و سعی می‌کند محصولات متفاوت دیگری را با این اسم روانه بازار کند.
اگر محصولی را روانه بازار کند که با هویت برند تناسب داشته باشد مهم نیست ولی وقتی محصولی که هیچ بویی از هویت برند نبرده را با این اسم به بازار می‌فرستد به‌قول‌معروف دارد با دست خودش گور برند خودش را می‌کند.
برخی انقدر به برند خود مغرور می‌شوند و آن‌ها را گول می‌زند که فکر می‌کنند هر چیزی با این اسم به فروش می‌رسد و این آغاز راه از بین بردن یک برند خوب است.

چه کنیم تا به عصاره کشی مبتلا نشویم؟

اگر برندهای متفاوتی را می‌شناسید که با یک نام محصولات متفاوتی را عرضه می‌کنند باید این موضوع را به شما بگویم که این برندها ابتدا هویت خاصی برای خود ساخته‌اند و محصولاتشان را بر اساس هویتشان تولید و روانه بازار می‌کنند و خیلی از آن‌ها درزمانی بوده‌اند که رقیبی وجود نداشته و در آن زمان راحت‌تر در ذهن مردم جابازکرده‌اند.
ولی امروزه شما هر قدم خود را باید بااحتیاط بردارید مخصوصاً در مورد توسعه محصولات یک برند…
و اگر برخی از محصولات ایرانی را می‌بینید که با استفاده از نامشان محصولات غیر مرتبط را به فروش می‌رسانند و ربطی به هویتشان ندارد باید بگویم که آن‌ها یک مافیای پخش قوی در سراسر کشور دارند و این رمز موفقیتشان است که ما نداریم …!!! و اگر دارید لطفاً برندتان را خراب نکنید.
مواظب برندتان باشید زیرا عصاره کشی به‌مرور برندتان را از بین می‌برد و بجای تمرکز برافزایش محصولات سعی کنید همان محصول را باکیفیت عالی و متمایزتر به بازار عرضه کنید
و اگر می‌خواهید محصولی را اضافه کنید که شاید با هویت برندتان همخوانی نداشته باشد ولی بازار خوبی دارد یک نام جدید را برای آن انتخاب کنید زیرا بیشتر به نفعتان است.
سپاسگزارم

یک دیدگاه