تمرکز
بهمن ۲۴, ۱۳۹۴
عصر برندینگ
اسفند ۱۵, ۱۳۹۴
نمایش همه

گسترش برندها

گسترش خط تولید
در پیرامون مقالات قبلی که درباره چند برند ایرانی نوشته شد و هرکدام را بررسی کردیم امروز می‌خواهیم به این بپردازیم که گسترش خط تولید بهتر است به چه صورت باشد یعنی اینکه ما اگر بخواهیم خط تولید خود را گسترش دهیم باید چه‌کارهایی انجام دهیم.
برندها با بالغ‌تر شدن و بزرگ شدن می‌خواهند خودشان را گسترش دارند و این منطقی است که بخواهند به بقیه حوزه‌هایی که می‌توانند رقابت کنند وارد شوند و سهم بیشتری از بازار را بگیرند ولی مشکل وقتی پیش می‌آید که این برندها با یک نام به هر جای بازار سرک می‌کشند.
رب گوجه شیرین عسل، شیر عالیس، نوشابه اشی مشی و …این نوع برندها معمولاً بر طبق نیاز مخاطب خود را تغییر می‌دهند و مشکلی که وجود دارد این است که نمی‌توانند هویت خاصی نزد مخاطبان خود داشته باشند و معمولاً بعد از مدتی که تمرکز خود را از دست می‌دهند با کاهش سهم بازار و برخی به ورشکستگی منجر می‌شوند.
البته ناگفته نماند که برخی از برندها توانایی گسترش را داشته‌اند و با گسترش نام برند به محصولات متفاوت توانسته‌اند به جایگاه خوبی دست پیدا کنند ولی به ازای موفق‌ها ما شکست‌های بسیاری داریم.
معمولاً خیلی از دوستان من به برندهایی مانند ویرجین اشاره می‌کنند که یکی از بزرگ‌ترین برندهای دنیاست ولی به یاد داشته باشیم که ویرجین تمام هویت خود را از مؤسس خود ریچارد برانسون می‌گیرد و همچنین ویرجین شکست‌هایی هم داشته که وارد شدن درزمینهٔ نوشابه‌های کولا با اسم ویرجین کولا هزینه‌های هنگفتی و شکست بزرگی را برای این برند رقم زد.
حالا راهکار چیست و چگونه می‌توان از این شکست‌ها یا بهتر بگویم ریسک برای موفقیت یک برند جلوگیری کنیم. جواب در تولید زیر برندهاست
بیایید چند برند ایرانی و خارجی را مثال بزنیم که در این زمینه خوب عمل کرده‌اند:
نستله:
همه ما نسکوییک، نسکافه، کیت کت و سایر محصولات نستله را استفاده کرده‌ایم که با برندهای مجزا و هویتی مجزا به بازار عرضه‌شده‌اند.
پی اند جی:
شاید اسم این شرکت چند ملیتی را نشنیده باشید و حق دارید زیرا استراتژی برندینگ این شرکت به صورتی نیست که شما بدانید که این محصول پروکتر اند گمبل است این شرکت برای تمام محصولات خود یک برند مجزا می‌سازد و هویتی خاص نزد مشتریان دارند و صد درصد همه ما ایرانی‌ها از برندهای این کمپانی عظیم استفاده کرده‌ایم.
خمیردندان کرست، تیغ ژیلت، چیپس پرینگلز، پمپرز ، تاید و…. از برندهای معروف پی اند جی یا همان پروکتر اند گمبل هستند.
شرکت شیمیایی بهداد:
تاژ ،پودر لباسشویی تارا، آمو، ماریا، و جرمگیر صاف
شرکت پاکشو یا همان گلرنگ:
این شرکت برندهای بسیاری دارد که در ایران فعال و شناخته‌شده هستند و به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم
گلرنگ، اَوِه، سافتلن، مرسی، اسپیف، فامیلا، اویلا، بینگو و ….
شما فرض کنید مثلا شرکت پاکشو نام روغن خود را هم گلرنگ انتخاب می‌کرد آیا کسی مایل بود روغن گلرنگ بخورد؟ نه زیرا گلرنگ در ذهن ما مواد شوینده است و نمی‌توان آن را خورد…
و نمونه‌های بسیاری که در بازار ایران و دنیا وجود دارد پس هر وقت برای برندتان می‌خواهید دست به گسترش خط تولید بزنید یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید امتحان کنید تولید برند جدید است. این کار هزینه دارد ولی در درازمدت سود شما را بیشتر می‌کند ولی اگر می‌خواهید نام قبلی را به محصولات دیگر پیوند دهید بهتر است این کار را بااحتیاط زیاد انجام دهید تا مصداق این ضرب‌المثل نشوید: ازاینجا مونده از اونجا رونده.

یک دیدگاه